volg nu de bekendmaking van de Spellengek top-100
Gebruikersnaam:   Wachtwoord:  




Geef waardering Link suggereren

Zoeken 0 - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z 1217 spellen aanwezig!

Afbeelding Informatie Waardering
Hanzesteden
Categorie: Expertspel
Uitgegeven in: 2010
Uitgever: 999 Games
Link uitgever: http://www.999games.nl
Auteur: Andreas Steding
Illustrator: Dennis Lohausen
8.3
Winkelwagen
http://gezelschapsspelen-webshop.be
  Geluk 2 / 10   Strategie 9 / 10  
  Speelduur 60 minuten   Leeftijd vanaf 12 jaar   Aantal spelers 2 - 5  
18 Reacties
Beschrijving Kennisbank
De Duitse Hanze was een samenwerkingsverband van voornamelijk Duitse kooplieden tijdens de Middeleeuwen. De steden die zich hierbij aansloten, werden Hanzesteden genoemd. Dit verbond was officieus en is nooit door een verdrag bevestigd. Daardoor is het moeilijk om aan te geven welke steden precies bij de Hanze hoorden. Er zijn zeker 200 steden die op bepaalde momenten direct of indirect bij de Hanze betrokken waren.

De spelers zijn kooplieden, die hun aanzien binnen de Hanze proberen te vergroten. Daartoe bouwen ze handelskantoren, creëren ze een samenhangend netwerk of specialiseren ze zich in allerlei gebied. Dat lijkt makkelijk, maar de onderlinge strijd tussen de spelers kan voor verrassende wendingen zorgen…

Zet je kooplieden in op verbindingswegen tussen verschillende Hanzesteden. Daarbij kun je niet alleen je handelaren (ver)plaatsen, maar ook andere handelaren verdrijven. Lukt het je om alle posities op een verbindingsweg te bezetten, dan mag je een handelsroute stichten en een nederzetting plaatsen. Maar je mag ook één van je eigenschappen ontwikkelen, waardoor je de rest van het spel bepaalde voordelen hebt. Heb jij aan het einde van het spel de meeste roempunten?
Nederlandse spellenprijs 2011

Links
BGG link: Boardgamegeek
Recensie: Spellengek
Recensie: Truusentruus
Recensie: De-spellenhoek
Recensie: Spellenclub13

 




Plaats een nieuw onderwerp
Onderwerpen
 Onderwerpen   Auteur   Reacties   Bekeken   Laatste bericht 
Geen ongelezen berichten Spellen NK Bordspellen 2011

Dierik

31

1557

ma 23 mei 2011, 09:58

syroit

Geen ongelezen berichten Hanzesteden wint Nederlandse Spellenprijs 2011

Erwin

15

657

di 04 okt 2011, 09:33

spellenclubapeldoorn

Geen ongelezen berichten Hanzesteden 1:1

rife

7

215

ma 27 feb 2012, 01:09

cymric

 
Plaats een nieuw onderwerp




Geef waardering Link suggereren

Hanzesteden - Reacties (18)
Geplaatst: ma 30 aug 2010, 09:15 
Avatar gebruiker
Goed, laat ik beginnen met het grootste minpunt van het spel, het uiterlijk. Zowel de doos als het bord is naar mijn mening saai en grauw. Voor iedereen die daar doorheen wil kijken is er een leuk spel te vinden dat veel tactische keuzes in zich heeft.

Een heel aardig element is het spelersbord waarop je je op een aantal vlakken kunt verbeteren (meer acties kunnen doen, meer punten aan het eind voor elke stad etc.) Aan het begin van het spel is alleen het laagste ontwikkelniveau te gebruiken. Gedurende het spel speel je blokjes weg en daarmee komen de hogere niveau's beschikbaar.

In het spel leg je routes tussen verschillende steden en als je dat lukt mag je een blokje in deze stad leggen. Dit blokje kan je weer punten opleveren gedurende het spel als ook anderen routes naar deze stad maken. Het "vervelende" is dat er meerdere vakjes in de stad zijn met een verschillende kleur. Aan het begin van het spel is alleen de witte kleur beschikbaar. Voor de andere vakjes moet je eerst een doorontwikkeling doen.

Hanzesteden speelt soepel, duurt niet te lang en is wat mij betreft een goed spel. Maar ja dat bord hè.......
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: ma 13 sep 2010, 09:49 
Ondanks het in eerste instantie niet aansprekende (uiterlijk) spel een verrassend goed spel wat tegen het eind steeds spannender wordt.
Samen met Vasco da Gamma de Eurotoppers van Essen 2009
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek  Twitter   
 
Geplaatst: do 16 sep 2010, 03:22 
Avatar gebruiker
Wat een design inderdaad en dan staat zelfs Zwolle er niet eens op en Kampen wel maar het ergste is dat Arnhem en Groningen eigenlijk meer vrije steden zijn en geen hanzesteden naar mijn mening. De echte hanzesteden lagen voornamelijk rondaan de Ijssel.

Ik hoor sommige mensen ook zeggen dat het thema enigzins erop geplakt is. Ik vind dat nog wel mee vallen want je maakt toch handelsroutes met handelaren (eigenlijk kooplieden) en je probeert steden met elkaar te verbinden. Uiteraard hebben de acties die je vrij kunt maken niks te maken met het thema.

Het spel biedt voldoende mogelijkheden om allerlei strategien uit te proberen maar waar je volgens mij niet onderuit komt is je aantal acties vergroten. Als iemand dat wel doet en hij heeft 4 of 5 acties en jij maar 2 dan ga je echt niet winnen.

De 2 speler variant is niet echt goed speelbaar aangezien de gildemeester je heel erg beperkt in welk gebied (provincien) je mag handelen en verdrijven.

Ook het verplaatsen van de gildemeester biedt geen uitkomst want je mag deze gratis aan het begin en eind van je beurt 3 plaatsen verzetten (elke speler mag dat). Wil je de gildemeester ver genoeg weg hebben dan moet je een actie afstaan en eigenlijk je medespeler ook wil die terug naar het vakje waar deze vandaan kwam. Al met al een enorme beperking in keuzes en strategien wat het spel kapot maakt. Het had net zo goed een spel van 3-5 spelers kunnen zijn en de variant geheel weglaten of een betere bedenken.

Ik moet het spel nog wel vaker spelen wil je echt een goede indruk krijgen van al je mogelijkheden want niemand ging echt voor de bonusfiches.

Enigzins lastig is ook wel dat je aan het eind van het spel de daadwerkelijke punten krijgt en het overzicht nogal snel zoek is.

Wat het spel sterk maakt is: snelheid met korte beurten, mogelijkheden, vrijmaken van meer handelaren, kwadratische versnelling in het spel (het is plots afgelopen voordat je het beseft) en interactie (dwars zitten).
Wat het spel niet maakt is: design, geen overzicht of je wint, thema en spelmechanismen staat op losse schroeven.

Al met al een geweldig spel van binnen maar een lelijk eendje van buiten. Misschien wordt het nog een zwaan met de nieuwe uitbreiding die op Essen 2010 uitkomt.

Eind oordeel: 8
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek  Twitter   Facebook
 
Geplaatst: do 18 nov 2010, 10:50 
Avatar gebruiker
Prachtig spel, met meerdere wegen naar de overwinning.
Laat je wegpesten door de anderen en wordt zo sterker.
Maar wat te doen als ze daar niet intrappen, of gewoon niet zo "argressief" zijn?
Het speelt ook vooral heerlijk vlot weg.
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek  Twitter  Hyves  Facebook
 
Geplaatst: do 03 feb 2011, 11:13 
Avatar gebruiker
Blijft een lekker spel, vooral vanaf 4 spelers. De meeste expert spellen duren uren, terwijl deze binnen een uur gespeeld kan zijn... tenzij er natuurlijk een hapje, een drankje en een psychologische oorlogsvoering aan te pas komt :D
8
Omhoog
 Profiel    Hyves  
 
Geplaatst: zo 06 feb 2011, 18:01 
Avatar gebruiker
Het uiterlijk laat inderdaad niet menigeens hart sneller kloppen, maar de speldynamiek die door de eenvoudige mechanismen wordt opgeroepen des te meer. Het lijkt in eerste instantie allemaal zo simpel: meerdere acties binnenhalen, dan win je wel. Nou... nee. Want het doel draait niet om acties, maar om punten, en acties leveren echt niet meteen punten op. Er zijn vele knopjes en draaischijfjes waar je mee kunt pielen, en alsof dat nog niet genoeg is kent de spelerinteractie nog een verrassende component: je kunt iemand wel van een gewild plekje wegjagen, maar in ruil daarvoor krijgt de verjaagde wel meer invloed op het speelveld. Onder de juiste omstandigheden kan hier door de verjaagde weer zeer handig gebruik van worden gemaakt. De spelers moeten echt goed opletten dat ze dit spel niet spelen alsof ze de enige zijn: er zijn meerdere kapers op de kust, en goede tegenwerking is niet eenvoudig.

Update Teruglezende denk ik dat ik hierboven te enthousiast ben geweest. Iedereen heeft minimaal één extra actie nodig, en het verdere spelverloop is van dien aard dat blokkades voor het binnenhalen van nog meer acties bijzonder noodzakelijk zijn. Het spel verloopt dus in het begin altijd op dezelfde manier, en kent een zijpad dat altijd zo moeilijk mogelijk moet worden gemaakt: waarom moeten de spelers deze domme klus elke keer opknappen? Het leidt er bovendien toe dat in handen van onervaren spelers de spelbalans snel zoek kan raken, hetgeen niet bevorderlijk is voor de vooruitzichten om dit spel meer dan een paar keer te spelen. Daarom 1 puntje aftrek.
7
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: zo 06 feb 2011, 22:15 
Avatar gebruiker
Topspel. Hanzesteden heeft zo'n beetje alles wat ik leuk vind in een spel. Het is kort, soepel, beloont vaker spelen, biedt de spelers veel (echte!) keuzes en is daarmee een eindeloze bron van variatie. En dat zonder noemenswaardige rol van het toeval. Je kunt dit spel op veel verschillende manieren spelen. Het ene doen impliceert het andere laten. Verschillende strategieën kunnen allemaal de winst opleveren; nu eens geen spel waarbij je een beetje van alles moet hebben om te winnen.

Ik heb het spel zien winnen door mensen die een flitsstrategie volgden, of alle plekjes in Keulen op wisten te vullen, of een krankzinnig netwerk met veel sleutels hadden. En dan heb ik de route Arnhem-Stendhal nog niet eens af zien komen.

Pas vijf keer gespeeld, maar ik wil dit nog wel tientallen keren doen.
10
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: zo 06 maart 2011, 23:01 
Avatar gebruiker
Heerlijk boordevol allerlei mogelijkheden.
9
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek  Twitter   
 
Geplaatst: wo 18 mei 2011, 00:51 
Vorige week voor de eerste keer gespeeld, hebben er toch wel lang over gedaan, ruim 2 uur.
Kijken of het 2e spelletje sneller gaat. Heb nog geen idee welke taktiek winnend is, maar smaakt wel naar meer.
Alsnog een 8 maar kan wel eens een punt meer krijgen. als we het meer hebben gespeeld, mijn tegenspelers waren ook enthousiast.

Nu 4x gespeeld en het krijgt nu een 9. Spelletjes gaan ook vlotter 1,5 uur.
Spel is pas gespeeld als de laatste punten zijn geteld. De punten zitten zo dicht op elkaar dat 1 verkeerde actie dodelijk is. Na een 10 tel spelletjes zal ik het nogmaals waarderen, misschien wel een 10 wie weet!
9
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: vr 17 jun 2011, 15:06 
Avatar gebruiker
De doos is mijn ogen ronduit onaantrekkelijk. Maar dat verandert na de 1e spelsessie drastisch: er blijkt een heel goed spel in verstopt te zitten met een hoge herspeelbaarheidsfactor en (in mijn ogen heel belangrijk) de speelduur blijft binnen de perken!
8
Omhoog
 Profiel     
 
Geplaatst: do 30 jun 2011, 12:18 
Avatar gebruiker
Goed spel. Staat hoog op mijn lijstje inderdaad, daarom ook een verdiende 8.
8
Omhoog
 Profiel     
 
Geplaatst: zo 31 jul 2011, 01:14 
Avatar gebruiker
Elk spel verlopt weer anders. Er zijn zoveel verschillende strategieën die leiden tot een mogelijke overwinning. Dit is een echte topper
9
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: za 15 okt 2011, 10:56 
Ik vind het een prima spel! Wat een mogelijkheden. Dit is echt een spel waar je heel goed in kunt worden. Persoonlijk vind ik het 'rpg' element erg leuk. De mogelijkheid om steeds meer te kunnen.

Overigens hecht ik een stuk minder waarde aan het uiterlijk van het spel. Voor mijn gevoel is het voldoende en stoort de lay-out van het bord mij niet tijdens het spel.
Ik vind de inhoud (spelmechanisme) toch een stuk belangerijk dan of het er uitnodigend uitziet.

Daarnaast vind ik in praktische zin het spel ook goed. Je hebt het snel opgebouwd en opgeruimd. Ook is het redelijk eenvoudig om de spelregels onder de knie te krijgen.
8
Omhoog
 Profiel   Twitter  Hyves  
 
Geplaatst: di 15 nov 2011, 12:21 
Mooi spel. Het blijft intrigerend om te zien, dat je elke keer weer een andere strategie dient toe te passen om te winnen. Met twee personen minder interessant.
8
Omhoog
 Profiel     
 
Geplaatst: do 01 dec 2011, 15:55 
Avatar gebruiker
Simpele regels maar een serieuze hersenkraker! Best te spelen met 4 of 5 spelers.
10
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek    
 
Geplaatst: do 22 dec 2011, 22:52 
Inderdaad is het spelbord niet echt uitnodigend en ik vind ook dat het spel te langzaam op gang komt, Als winnaar van de spellenprijs had ik toch iets meer verwacht.
7
Omhoog
 Profiel     
 
Geplaatst: di 13 maart 2012, 21:31 
Avatar gebruiker
Een spel dat ondanks zijn sobere uiterlijk toch heel erg leuk speelt. Meer dan genoeg mogelijkheden om je acties op te spenderen. Het spel bezit ook heel veel interactie, waardoor je een ander meermaals kan dwarsliggen.
Zal het ongetwijfeld vaker spelen.
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek   Hyves  Facebook
 
Geplaatst: di 10 apr 2012, 21:24 
Avatar gebruiker
Erg leuk spel dat regelmatig op tafel komen en mag blijven komen.

Het spel biedt ontzettend veel mogelijkheden, waarbij het belangrijk is om het gehele bord en de positie van je tegenstanders daarop goed in de gaten te houden. Leuk is daarbij ook dat het heel lucratief kan zijn om je tegenstander dwars te zitten door een handelaar te plaatsen in de route die hij graag wil hebben. Het verdrijven van jouw handelaar levert jou namelijk weer extra handelaren op.

Daarnaast blijft ook jou eigen actiebord een continu punt van aandacht, want welke mogelijkheden ga je als eerste open spelen? Heb je extra acties nodig of wil je meer opties hebben door een andere kleur vrij te spelen...... Of wil je wellicht meer handelaren bij de algemene voorraad kunnen ophalen?

Ook erg positief vind ik de speelduur van het spel. Dit is een tactisch spel met zeer veel mogelijkheden dat binnen een relatief korte tijdsduur gespeeld kan worden. Dus ook ideaal voor wat later op de avond.

De variant voor twee spelers heb ik helaas nog niet uit kunnen proberen. Als ook deze goed bevalt, dan zal dit spel waarschijnlijk naar een 9 toe gaan.
8
Omhoog
 Profiel  BoardGameGeek  Twitter  Hyves  
 
 

Geef waardering Link suggereren


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Stijl afkomstig van StylerBB.net & kodeki. Logo door Henk Rolleman
board3 Portal - gebaseerd op phpBB3 Portal
Vertalingen door phpBB.nl & phpBBservice.nl
phpBB SEO