Vorsten van Florence (2007)

Alternatieve namen: Die Fürsten von Florence
Vorsten van Florence

8.2

2 / 10

8 / 10

2 - 5

90 minuten

vanaf 12 jaar

Italie aan het begin van de 16e eeuw. Beleef de bloeitijd van de Renaissance. Kruip in de rol van een Vorst van Florence: wees het hoofd van een bekende adelijke familie, zoals de Borgia of de Medici. Bouw prachtige gebouwen, leg indrukwekkende landschappen aan en nodig beroemde artiesten en kunstenaars uit om in uw hof te wonen en te werken. De spelers ondersteunen de bouwers, artiesten en kunstenaars. De voltooide werken leveren prestige en roem op !
  • Spelbijlagen

  • Er zijn geen bijlagen voor dit spel gevonden
  • Onderwerpen

  • Waarderingen

    Nono

    7

    Klassieker is de juiste benaming voor dit spel. Toen ik het 15 jaar geleden leerde kennen was ik niet meteen 'om', toch heeft de tijd me geleerd dat dit spel uitstekend is. Blijvertje in mijn collectie.

    9

    Gebruikersavatar
    luckybastard

    8

    Gebruikersavatar
    rvlieshout

    5

    Gebruikersavatar
    mazinho

    7

    Hippe

    7

    Gebruikersavatar
    Piet
    Dit zal altijd een topper blijven, ook al raakt het ondergesneeuwd onder de massa's nieuwe spellen die er verschijnen.

    9

    AlliantieAJ

    8

    Gebruikersavatar
    r56ygf

    9

    gijsboelen

    9

    tonnyhk
    Erg goed spel. Positieve punten. Ziet er erg mooi uit, diepgang, herspeelbaarheid, variatiemogelijkheden, thematisch sterk.

    8

    Gebruikersavatar
    Alterno
    Oei, wat een mooi en zwaar spel. En wat zit er veel in: bieden, puzzelen, resourcemanagement. En toch komt het maar weinig op tafel. Komt dat?

    Qua uiterlijk vertoon is er wel aandacht aan besteed, maar heeft men verzuimd te onderkennen dat een tekstfont niet alleen in het spel moet passen, maar ook leesbaar moet zijn.

    Daarnaast denk ik dat het spel een beetje topzwaar is. Dat het spel een steile leercurve heeft, toch lastig uit te leggen is (wat is een "werkgetal", punten scoren door af te zien van geldinkomsten) en dat het geen spel is dat je regelmatig (lees: dagelijks) op tafel legt, dus dat je elke keer weer voor jezelf en je medespelers de regels moet opfrissen.

    Ik heb ook wat moeite met het feit dat het spel maar 7 ronden duurt en dat je elke ronde maar één 'ding' kan kopen in de veiling en maar twee acties kan doen. Hierdoor kan één foutje in je plan dan wel één stokje van je tegenstander in jouw wielen je spel grondig naar de Filistijnen helpen.

    Maar als je het spel in de vingers hebt, heb je ook een beest van een spel .... Alles overwegende twijfel ik qua waardering tussen een 6, een 7 en een 8. Daarom gaan we polderen en maar in het midden zitten.

    7

    Gebruikersavatar
    zwever
    Weer een topper in mijn spellenkast.

    Met meer dan voldoende interactie.

    10

    Gebruikersavatar
    ouwezeeman

    7

    Gebruikersavatar
    Tonny Heupink
    Er goed spel. Veel diepgang. Prachtige vormgeving. Interactie is beperkt. Maar het is mooi en aan je eigen bord te puzzelen en weer een bouwwerk op te richten.

    9

    qwerty
    Een spel waarbij je goed moet weten waar je in de aankomende heen wilt. De veiling zorgt ervoor dat je elkaar dwars kan zitten.

    9

    Gebruikersavatar
    gerlof101

    6

    Kevin
    Heer-lijk!
    Het spel is in een wip en een gauw uitgelegd en in se ontzettend eenvoudig. Maar de vele keuzemogelijkheden en beperkte acties maken het zó zó goed! De afwisseling tussen de biedrondes en actiefases is fantastisch. Ik vind het fijn dat je op verschillende manieren punten kan scoren: al wat je doet is positief. Maar natuurlijk ga je enkel met de overwinning lopen als je de beste dingen doet. Wat koop je, wanneer koop je het, hoeveel bied je, wanneer speel je je personenkaarten uit, hoe flexibel ben je als anderen je voor zijn, heb je dan nog genoeg tijd om je plan uit te voeren, neem je een gokje of speel je op zeker,... Topspel! Ik raad het absoluut aan en zeker voor de prijs dat het tegenwoordig in de winkels ligt.
    Opmerking: Ik heb het nog niet met gemeenschappelijk bord gespeeld (achterkant van de bordjes tegen elkaar)

    9

    Gebruikersavatar
    jatr
    Heerlijk spel om te spelen. Er zijn zoveel verschillende tactieken mogelijk waarbij je elkaar heerlijk dwars kunt zitten. Een spel met weinig geluk en daar houd ik van.

    9

    kattaklop
    Alles is al gezegd denk ik.
    Nog beter met de extra karakters in de tussenronde.

    9

    Gebruikersavatar
    Aras
    Het spel zit goed in elkaar.

    8

    Gebruikersavatar
    Stef-262
    Ik kon Vorsten op de koop tikken voor 2€ en na 5 potjes (met 2 en 3) 'Vorsten' geef ik het een 6, want het is wat gedateerd en er zijn al veel betere spellen (--> Lorenzo, Il Magnifico) in dit genre.
    Ik vind "Vorsten" niet goed gebalanceerd, vanwege de te sterke "goochelaars" in het spel. Je kan er voor bieden, ok... Maar waarom zou je nog gebouwen zetten, in dat mooie tuintje als het je 'werkgetal' veel beperkter omhoog trekt !?

    6

    lordyazos
    Na meerdere keren spelen begint het te vervelen.

    7

    Gebruikersavatar
    sinead
    Mooi spel, maar tevens ook een moeilijk spel. Je moet het wel een paar keer gespeeld hebben om een goede strategie te kunnen bepalen. Beginners zullen het dan ook altijd afleggen tegen gevorderde spelers. Maar er zitten enkele mooie spelsystemen in dit spel verwerkt die ook naadloos op elkaar aansluiten. Erg goed gedaan.

    8

    DeKerstman
    Pas een keer gespeeld met 4 spelers. Spel zit leuk in elkaar en thema vind ik ook wel leuk. Binnenkort thuis eens op tafel zetten!

    7

    chubaba
    spel kan me niet boeien! Staat inmiddels per gisteren te koop op marktplaats!

    Jammer had er veel van verwacht!

    2

    Gebruikersavatar
    vdbmalmsteen
    Een goed spel waar iedereen wel iets kan doen. Sommigen vinden Vorsten van Florence zeer droog maar ik vond dat best meevallen. Een goed biedspel.

    8

    eateasse
    Ik vind het best een goed spel. Het enige wat ik niet zo goed vind is het systeem van het bieden. Je moet altijd per 100 bieden, iedereen mag ten allen tijde zien hoeveel goud je hebt en eens je gekocht hebt mag je niet meer meebieden. Dat vind ik te grote beperkingen.
    Ik hou enorm van een biedronde in spellen, maar liever blind en vrij bieden.
    In Princes of Florence voelt het mij net iets te geforceerd.

    Het systeem van het bouwen en het aantrekken van bewoners vind ik wel heel goed bedacht!

    6

    dierenh
    altijd bereid om deze te spelen

    8

    gérard
    Een van mijn favorieten.

    9

    Gebruikersavatar
    larsje86
    Tijdelijke rating, zal hem aanpassen, wanneer hij vaker gespeeld is.

    8

    Gebruikersavatar
    Bongo
    Geweldig spel !!

    Een van de toppers die er zijn.... staat bij vast in de top 10 spellen die ik wil spelen.

    Hoewel je met je eigen plankje bezig lijkt te zijn, veel interactie door de veiling, schaarste van vrijheden, inschatten wat je nu moet doen of miss wel de volgende ronde nog een kans krijgt... etc etc.
    Een genot om te spelen.

    Kortom, dit spel verveelt geen moment, en dwingt je om elke ronde zeer scherp te zijn.

    9

    EEMBC
    Grandioos. Dit spel speel ik over dertig jaar nog. (Kom me opzoeken in huize Weltevree)

    Prachtig puzzel- en planspel: de laatste ronde moet je nog een klapper maken en die moet je in de ronden daarvoor alvast voorbereiden. En in die rondes moet je ook telkens goed presteren! Maar je wil ook niet te lang wachten met de aanschaf van een prestigekaart, al weet je wel dat je in die ronde dan moet teren op aanschaffen in de vorige rondes. En wat doe na het volbrengen van een werk, pak ik de punten of het geld, en hoeveel? Keuzes, keuzes, keuzes...

    Weinig interactie? Ik kan er zo genoeg opnoemen die veel minder interactie hebben. De veiling, de bepaling van de bonus op het werkgetal (tikt toch lekker aan), de schaarste in de gebouwen of vrijheden (zeker met 5 personen)...

    Gespeeld met 3, 4 en 5 en blijft goed. Spelduur met 5 loopt natuurlijk op (wel meer schaarste!) maar ook dan is ie met geoefende spelers in anderhalf uur te doen. Tijd voor revanche!

    10

    Gebruikersavatar
    Elsje07
    De veiling vinden we het minst leuke element van het spel.

    Los daarvan kan het ons elke keer opnieuw boeien, maar vergeten we de spelregels telkens weer..

    8

    Gebruikersavatar
    bionicman
    Bieden, werken voorbereiden, gebouwen bouwen in tetrisvorm en zorgen voor meer prestige. Wie daarin geïnteresseerd is dan is de Vorsten van Florence zeker iets voor jou! Dit spel heeft de basis gelegd voor heel wat andere spellen die later zijn uitgekomen. Zo efficiënt mogelijk spelen is een must in dit spel en het kan echt spannend blijven tot het einde als je met geoefende spelers speelt!

    8

    aicirtap
    Ik vind dit een geweldig spel. Hij kan met 2-5 spelers. Enige minpunten die ik kan bedenken zijn: als je het de eerste keer speelt of met mensen speelt die het voor de eerste keer doen niet heel goed uit de verf komt en het 2de is dat er weinig interactie is. Daarnaast hanteer ik een bepaalde strategie die meestal redelijk werkt en zit er tussen weinig variatie tussen de spellen. Vandaar de 8. Maar hij komt zeker bij mij graag op tafel!

    8

    Gebruikersavatar
    maxitaxi777
    De eerste keer toen ik het zag deed het me aan Tetris denken (waar ik geen fan van ben :P), maar toen ik het speelde was ik wel verkocht! Om het biedsysteem te laten werken moet je wel met minstens 3 spelers zijn. In zijn totaliteit een goed spel waarbij je veel moeilijke afwegingen tegen zal komen.

    9

    wolvers
    Een van m'n favorieten die te weinig op tafel komt. Een echte aanrader. Veel variatie. Een erg goed spel.

    9

    brainmaster
    Dit spel vind ik geen top. Ik heb het geen 5 gegeven, wat volgens de omschrijving bij deze waardering beter zou passen, maar dat vind ik te negatief. Er zijn veel mensen die het geweldig vinden, maar de twee keer dat ik het gespeeld heb gebeurde er bij mij niets. Ik vond de invloed als speler toch beperkt.

    6

    Gebruikersavatar
    Flash
    Erg leuk spel met voldoende tactische mogelijkheden in een beperkte speelduur. Geld is van groot belang bij dit spel, je zult voldoende moeten verdienen en niet teveel uitgeven. Maar voor het geld koop je ook de prestigepunten waarmee de winst voor een groot gedeelte bepaald wordt.

    Met zowel 2 als 3 spelers gespeeld en goed bevallen. Als het spel echter (zoals ik vermoed) met vier spelers nog beter is en de uitbreidingen goed bevallen, zal mijn waardering nog naar een 9 stijgen.

    8

    Timonneke
    Heerlijk spel. 1 x gespeeld en heeft veel indruk gemaakt. Prachtige uitvoering van QWG.
    Leuk aspect is de keuze tussen geld en overwinningspunten.

    9

    Ondanks dat ik normaliter geen fan ben van veilingmechanismen - zeker niet in een tweespelerspel - vind ik dit spel geweldig om te spelen, ook met twee spelers. Een relatief snel spel, waarin je veel te weinig tijd hebt om alles te doen dat je zou willen doen en waar je dus steeds keuzes moet maken

    8

    Gebruikersavatar
    Antoi
    trekt mij niet zo, op de één of andere manier lijkt het toch steeds een herhaling van dezelfde acties en rondes zonder veel verandering.

    5

    Gebruikersavatar
    grunnboy
    Het beste Alea spel dat er is. Misschien wel het beste spel op aarde. Heel lang al niet meer gespeeld. Snel weer doen.

    10

    Tjoek
    Het spel heeft lang ongespeeld in mijn kast gestaan, maar het blijkt een echt juweeltje te zijn.

    10

    bordspellengek
    Ieder probeert op zijn eigen bord zo goed mogelijk zijn stadje te bouwen. Daarvoor moet je de startvolgorde beïnvloeden en bieden op de onderdelen. Daarnaast probeer je alles ineen te passen dat je de juiste combinatie hebt om ook effectief te mogen gaan bouwen.

    8

    jazoe
    Is al lang geleden dat ik het speelde. Tof spel.

    7

    dEBASERpIX
    Vlot spel met de nodige diepgang en valt mee wat betreft de spelduur. Spel/scorebord mocht wat groter, is nu soms wat gepruts om alles bij te houden.

    8

    Gebruikersavatar
    Jorrit
    Mooi spel, moet je vaker spelen om echt te snappen.

    7

    Gebruikersavatar
    pleunie.william
    Voorlopig met een cijfer gewaardeerd, m'n mening komt eventueel later nog...

    8

    Gebruikersavatar
    Bridget
    Erg goed spel. Veel mogelijkheden.
    Mooi artwork, en verder kan ik ook alleen maar positieve dingen bedenken.
    Alweer een spel dat veel te weinig op tafel komt. Snel maar weer even het stof eraf blazen. Toch zonde.

    8

    Gebruikersavatar
    Wyckyd
    Heb dit spel nog maar een paar keer gespeeld, maar vanaf de eerste keer was ik ervan onder de indruk. Diep, maar niet overweldigend. Nog redelijk vlot, maar af en toe moet je wel even echt gaan doorrekenen / vooruitkijken.

    9

    Gebruikersavatar
    missiloon
    Leuk spel al ken ik maar weinig mensen die die mening met mij delen in mijn omgeving.

    7

    zwelgje2009
    Ik waardeer dit spel nu met een zeven, het is namelijk geen makkelijk spel om in te komen. Het doel het thema, je hebt op een rare manier niet helemaal door waarvoor je nu speelt. Punten, wat zijn die punten. Werken, wat zijn die werken?

    Maar achter het wat vage concept zit wel een goed spel, dat je echt een paar keer gespeeld moet hebben voordat je het goed door hebt. Het is niet makkelijk en je kan goed vast komen te liggen.

    Een huisregel die we tot nu toe hebben gebruikt is ook dat je meerdere aankopen mag doen in ronde 1. Leek het eigenlijk stukken interessanter te maken, maar dan moet wel iedereen het spel goed begrijpen!

    Al in al, moeilijk spel om echt lief te hebben vanwege het wat ontoegankelijke en vooral vage thema. Maar absoluut geen slecht spelsysteem!

    7

    Gebruikersavatar
    ditterio
    Leuk spel. Ik heb het nog maar 1x gespeeld, maar ik wil het graag nog eens spelen.

    7

    wennepen
    Ook weer zo'n typisch gevalletje van "moet je leren spelen". Maar na de eerste keer was voor mij al wel duidelijk dat dit spel veeeeel vaker op tafel mag komen, al is wel duidelijk dat voor dit spel geldt: hoe meer spelers, hoe beter.

    9

    Gebruikersavatar
    hakbijl
    Dit vind ik wel een verdiende winnaar van de spellenprijs, zit goed in elkaar, genoeg keuzes
    en mogelijkheden met de bonus- en prestige kaarten.

    10

    Gebruikersavatar
    Bastiaan_Nox
    Voor de volledige beoordeling, bekijk mijn Video Uitleg & review.
    Nox' Spellenzolder.

    8

    ravinck
    goed spel, mooi vorm gegeven. je bent wel erg met je eigen palazzo bezig.

    8

    Gebruikersavatar
    elbert
    Dit is een van de weinige spellen die ik een tien geef.

    10

    Gebruikersavatar
    Willy the Kid
    Dit spel is altijd leuk om te spelen. Ik hoop echter wel een keer een groep te treffen die er niet van uit gaat dat mijn manier de juiste is en daardoor beslist dat de enige manier om te winnen mij zo veel mogelijk dwarszitten is.

    8

    Gebruikersavatar
    Mac-S
    Het beste bordspel ooit. Altijd weer een uitdagende puzzel om je kaarten zo optimaal mogelijk uit te spelen.

    10

    Lowstone
    Beetje droog spel. Weinig interactie, veel rekenwerk. Wel leuk als je van puzzelen houdt. Met drie spelers een 6je.

    7

    Gebruikersavatar
    RoyalSafari
    Prachtig spel, zowel qua uitzicht als inhoud. Ik vind het altijd wel leuk als er iets van verhaal achter een spel zit en je je ook in het verhaal kunt inleven. Dat is dan ook het geval met VvF waar je je rijk vult met mooie parken en prachtige gebouwen om kunstenaars en geleerden aan te trekken en hen te inspireren tot het maken van prachtige werken.
    Het spel zelf zit goed in mekaar, met in mijn ogen voldoende interactie. Strategisch zit het ook goed in mekaar, al wijzen de kaarten die je aan het begin van het spel krijgt grotendeels de weg die je zult moeten inslaan om het spel te winnen. Verder vind ik het wel een beetje vervelend dat er voortdurend vanalles moet uitgerekend worden.

    7

    sprangers_stefan
    Een spel met een mooie uitvoering, zowel het basisspel als de uitbreidingen.
    Elk spel dat je speelt staat bol van spanning tijdens de veilingsfase, waar je de juiste beslissingen moet nemen.
    een spelletje vorsten van florence zal ik nooit overslaan....

    9

    stefaan
    Ik had gewacht om deze te waarderen totdat ik hem nog eens gespeeld kreeg en afgelopen woensdag gebeurde dat. Een heel sterk spel met spannende veilingen, een verrssend haalbare speelduur en meer interactie dan je zou denken. Het feit dat fouten genadeloos afgestraft worden is misschien hard voor nieuwe spelers maar ik vind het knap om een spel te vinden dat dit durft. Dit spel heeft dus zijn ticket verdient voor het selecte clubje met waardering 10. Binnenkort proberen we de uitbreidingen eens. Herspelen zal uitwijzen of de 10 blijft staan.

    10

    JasperB
    Ben niet van mening dat er te weinig interactie in dit spel zit. Een goede speler kan in de gaten houden wat tegenstanders nodig hebben en speelt daarop in bij de veiling. Helaas is het met drie een stuk minder leuk dan met meer en zit er wel erg veel rekenen in het spel.

    7

    MikeBzonderpuntje
    Dit spel staat al een paar jaar stof te happen, en dat komt waarschijnlijk omdat ik het ooit met mijn vrouw en 1 andere vaste medespeler heb gespeeld, en ik het als enige wel leuk vond. (Na een grandioze overwinning, dat hielp ook wel) Vond het wel goed in elkaar zitten, al is het artwork niet helemaal duidelijk, en kwam ik al heel snel op een niet in te halen voorsprong.

    Nou begrijp ik dat je het eigenlijk met 4 of 5 moet spelen om het tot zijn recht te laten komen, maar de meeste spelers willen dan liever de andere klassieke Kramer-Ulrich spelen (El Grande)

    Voor zover ik het nu kan overzien ben ik wel met het commentaar van Cymric eens, maar ik gun het desondanks nog een kans. Maar dan wel met 4 of 5 om te kijken of het echt spannend wordt.

    7

    Johanna
    Keuzes, keuzes, keuzes... Mijn hersenen kraken zelden harder dan bij dit spel... heerlijk!

    10

    Klaas
    Spel steekt goed in elkaar en is een aanrader voor de meer ervaren bordspeler

    10

    Gebruikersavatar
    rober
    Fantastisch mooi opbouwspel.

    10

    Hollender
    En van mijn favoriete spellen! Prachtige mix van strategie, timing, interactie, etc.

    10

    Gebruikersavatar
    P.T.
    Leuk spel. Steekt goed in elkaar. Ik had moeite met opgang komen, maar dat kwam wellicht om dat er nog een lichtelijke onduidelijkheid was.

    Een 8 omdat het spel zo goed in elkaar zit, maar hij staat niet in mijn lijstje van favorieten.

    8

    Gebruikersavatar
    Bartjes!
    Erg goed spel, dat eenvoudig weg speelt, maar lastig te winnen is. Wat is de beste strategie? In de uitgave van QWG zit direct een uitbreiding, voor nog meer variatie. Leuk!

    9

    Marcis
    Mooie heruitgave van een klassieker. Nog steeds origineel, voldoende interactie, goede planning van inkomsten en uitgaven noodzakelijk. Werkelijk een uitstekend en afwisselend spel.

    9

    Gebruikersavatar
    zodiak
    Dit spel kan me niet echt bekoren. Ik heb het nochtans meerdere keren geprobeerd. Ik vindt dat dit spel te weinig interactie biedt en komt dus eigenlijk nooit meer op tafel.

    6

    Anneke
    Ik heb net mijn eerste twee potjes Vorsten van Florence gespeeld en ik ben er helemaal ondersteboven van... moeilijk! Ik dacht dat mijn lievelingsspellen Caylus en Puerto Rico moeilijk waren, maar dit is zo mogelijk nog ingewikkelder. Je moet echt zo ver vooruit plannen... Ik kijk nu al uit naar vanavond, dan ga ik het weer spelen.

    10

    Gebruikersavatar
    humske
    Deze week voor het eerst gespeeld en ik ben helemaal verrast! Een leuk, diepgaand spel met veel mogelijkheden om punten te scoren. Door veel verschillende elementen in het spel is er voor iedereen wel wat aan! Goed doordacht spel dat toch geen uren in beslag neemt! Petje af!

    8

    Gebruikersavatar
    Peter Hein
    Vorsten van Florence kun je zien als een puzzelspel. Ik houd niet van puzzelspellen. Toch geef ik het een 10. Waarom?
    In tegenstelling tot de meeste puzzelspellen (zoals Set of Factory Fun) biedt VvF een overdaad aan keuzemogelijkheden om je strategie te bepalen. Waarom dan toch een puzzelspel als je zoveel keuzes hebt? Omdat je je strategie zo halverwege het spel al nauwkeurig bepaald moet hebben. In beurt 5 moet je eigenlijk al weten wat je de komende drie beurten moet gaan doen. Maar dat is allemaal niet eenvoudig en bedenken is één, uitvoeren is vaak weer een ander verhaal.
    En het gebrek aan interactie? Ik hoor je wel weer als ik net dat bos voor je wegkoop of aan de haal ga met het laatste exemplaar van die ene vrijheid.

    10

    warpozio
    Een van de betere "zwaardere spellen", zeker een van de beste Kramer spellen.

    9

    Gebruikersavatar
    Bart
    Een oude Alea-klassieker in een mooie heruitgave door QWG.

    Dit is een spel waarbij je keuzes moet maken, want je wil steeds meer doen dan je kan betalen. Hoewel je vooral op je eigen bord speelt, moet je toch de anderen in het oog houden, want voor je het weet zijn ze met die wetenschapperskaart weg de jij nodig had.

    7

    Gebruikersavatar
    cymric
    De Vorsten van Florence is een oud beestje dat de tand des tijds goed heeft doorstaan, en door de herdruk van QWG nog een paar jaar verzekerd is van een plekje in menig spellenkast. In een harde spellenwereld waar titels van tien jaar en ouder meestal vergeten worden is dat een bijzondere prestatie.

    Toch wilde er tussen mij en dit spel nooit een vonk overslaan, ook al heb ik het ondertussen best veel gespeeld. Dat ligt aan een boel kleine dingetjes. Ik vind het spelmateriaal op bepaalde punten onhandig in gebruik, ook in de oude editie trouwens. Het spelonderwerp is wat vreemd (prestige in getallen uitdrukken, het hele concept van het 'werkgetal', ...). Het spelverloop zelf kent zeker met veel spelers korte heftige perioden van aktiviteit afgewisseld met erg lange periodes nietsdoen. Ik zie in 9 van de 10 gevallen dezelfde strategie winnen (en maak daar ook vaak misbruik van, geef ik toe). Al die scherpe kantjes gaan toch tellen.

    DVvF is zeker een spel dat je geprobeerd moet hebben, en wie weet vind jij het wel leuk. Maar als ík iets wil doen met eigen ontwikkelbordjes, zet ik toch echt veel liever Goa of Endeavor op tafel—meer rock'n'roll en spelen met z'n tweetjes ook nog eens lichtjaren beter.

    6

    delia
    Mooi maar moeilijk spel, zeker voor beginners. Alles grijpt in elkaar, dus fouten maken kan fataal zijn.

    8

    Klaasz
    Telkens weer leuk om te spelen.

    9

    Gebruikersavatar
    Erwin
    Dit ontwikkelingsspel moet het op het eerste gezicht niet hebben van interactie tussen de spelers. Iedereen heeft een eigen bordje, plant zijn eigen ontwikkeling en kan zijn medespelers niet direct lastigvallen. Je zou misschien de indruk krijgen dat vijf spelers elk met een solitair spel bezig zijn. Dit is gelukkig niet het geval. Door de relatie tussen prestigepunten en geld speelt de veiling een belangrijke rol.

    9

    Leonarda
    Topspel. De juiste keuze maken is hier enorm van belang.

    10

    Gebruikersavatar
    Rubik
    Fantastisch spel. Foutjes komen echter zeer hard aan en kunnen beginnende spelers ver terugwerpen.

    10

    Nekrataal
    Alles klopt aan dit spel.

    Het verveelt nooit en steeds als het gespeeld wordt besef je opnieuw hoe spannend een potje "Vorsten" kan zijn. Tot op het einde, als je het goed speelt, is het spannend en ben je even helemaal "in Florence".

    Winnaar Nederlandse Spellenprijs 2007

    10

    francobollus
    In mijn persoonlijke top-3 allertijden (samen met Puerto Rico en Ticket to Ride): altijd weer leuk, altijd weer anders.

    10

    Tamara_Bakker
    Toppertje!

    9

    Gebruikersavatar
    henk.rolleman
    Prachtige vormgeving, mooi spel systeem. Ik heb het spel nu 3 maal gespeeld ik heb de indruk dat het alleen maar beter wordt wanneer je dit een keer of 10 heb gedaan. Vandaar voorlopig nog een zeven. Het spel heeft me nog niet echt te pakken

    7

    Gebruikersavatar
    BaSL
    Fantastisch.

    10

    Gebruikersavatar
    Dierik
    Spel van het jaar in 2007 en wat mij betreft een goed spel. Persoonlijk vond ik "De Kathedraal" overigens net een fractie beter. Verveelt niet snel vanwege de grote diversiteit aan keuzes en ziet er in de uitvoering van QWG ook nog eens oogstrelend uit. Als enig minpuntje zou ik kunnen noemen dat er behalve tijdens de veiling wat weinig interactie is.

    8