En Disney? Dat is één van ’s werelds meest succesvolle merken. Wat als die twee de handen in elkaar slaan? Bordspel en Disney dat is een goede match. Dat werd nog maar eens bewezen door Lorcana. Op Spiel 2023 was het zo druk aan de stand van Ravensburger dat de verkoop van Lorcana georganiseerd diende te worden. Dat Dixit ook met een Disney editie op de proppen komt is eerder logisch dan verrassend.
Foto: F. Vandenbogaerde
Dixit Disney teert op exact dezelfde spelregels als de originele Dixit. U start het spel met 6 handkaarten. Om de beurt kruipt een speler in de rol van verteller. Die selecteert één handkaart, legt ze gedekt op tafel en vertelt er iets over.
Daarna legt elke andere speler eveneens een kaart gedekt op tafel. Vervolgens worden alle kaarten geschud en open gedraaid. Aan de spelers om de kaart van de verteller te raden, aan de verteller om er voor te zorgen dat minstens één iemand maar niet iedereen zijn kaart weet te raden.
Het puntensysteem zorgt ervoor dat goed raden en vertellen beloond wordt. Als u niet de verteller bent, kunt u extra scoren als spelers op uw kaart stemmen.
Wie het eerst 30 punten scoort, wint.
Voila, zo eenvoudig is Dixit.
Foto: Fabrice Vandenbogaerde
Wat betreft spelbord, pionnen en stemsysteem steekt de Disney variant het origineel de loef af. De pionnen en het spelbord zijn heerlijk mooi. De stemwieltjes zijn praktisch en alles past perfect in de doos. De spelregels kunt u – als u bekend bent met Dixit – links laten liggen. Als Dixit U de voorbije 15 jaar niet is opgevallen (kan dat?), moeten 10 minuutjes volstaan om van start te kunnen gaan.
Foto: Fabrice Vandenbogaerde
De Disneykaarten zijn ongetwijfeld ook mooi. Bovendien schuilt in deze variant een leuk meta spelletje: raden aan welke film de kaart gelinkt is. Onze kinderen spelen dit duidelijk in een hogere klasse.

Een gevestigde waarde onderuit halen, dat lukt zo maar niet. Tijdens het spelen van deze variant miste ik het echte ‘Dixit-gevoel’ wel een beetje. Dit gevoel schuilt in de momenten waarop verschillende spelers verklaren welke associaties ze maken waarop de andere spelers de wenkbrauwen fronsen en daarna goedkeurend knikken. Het moment waarop u zegt: ‘dit had ik er zelf niet in herkend, maar nu je het zegt…’
De Disney variant is misschien iets minder abstract en creatief. De logische link, de film waarnaar verwezen wordt, laat u best achterwege. Omschrijvingen zoals ‘Cars’, ‘Animatie’ of ‘Disney’ zijn eerder lullig dan inventief.
Het valt op dat de kaart van de verteller vaker door alle spelers ontdekt wordt dan in de originele variant. Alhoewel we daarin misschien nog een beetje moeten groeien.
Dixit Disney is een prima familiespel. De verpakking overstijgt het origineel, de inhoud net niet. Wij zitten thuis met enkele die hard Disney fans. Die malen er niet om hoor. Vanaf heden wordt hier de Disney variant gespeeld.
- Ontwerp: Jean-Louis Roubira
- Vormgeving: Natalie Dombois
- uitgever: Libellud
- 3-6 spelers vanaf 8 jaar
- €35