Spellengek top 100 2025: 31-40

Goede en informatieve informatie gezien op een andere site? Plaats hier een link en discussieer!

Moderators: Standaard moderators, Ereleden, Website beheerders

Gebruikersavatar
Dagmar
Geheim Genootschap
Berichten: 1151
Lid geworden op: zo 18 sep 2005, 20:29
Locatie: Bollenstreek
Contacteer:

Spellengek top 100 2025: 31-40

Bericht door Dagmar »

We trappen deze nieuwe werkweek af met een mooi lijstje spellen.


https://www.spellengek.nl/top-100-2025-31-40/

Labels:
Gebruikersavatar
Lord Leuber
Party Animal
Berichten: 430
Lid geworden op: di 27 nov 2012, 14:10
Locatie: Kennemerland

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Lord Leuber »

Meteen deze ook maar behandelen dan. :P

Agricola, de klassieke worker placement denk ik? Het kan nog steeds wel wat mij betreft, maar dan wel liefst met Veenboeren erbij die een aantal scherpe kantjes eraf haalt. Zeker zonder is de veelgehoorde klacht, "je moet allemaal toch alles doen", wat mij betreft wel terecht.

Pandemie heb ik wel een paar keer gedaan en elke keer blijf ik toch met een gevoel achter dat ik uit coop minder plezier haal.

Brass Birmingham: Ik weet niet steeds niet of ik het er nu mee eens ben dat deze zo veel beter is dan het origineel. Maar toevallig speelden we deze vorige week nog, en ik vond hem leuker dan mijn eerste herinnering, toen ik een beetje het gevoel had dat de vaatjes wat onnodig extra gedoe waren. Je moet elkaars units natuurlijk leegplukken (dat is vaak een goede keuze), maar toch voelt het altijd niet goed om de ander te helpen met inkomsten en punten...

Viticulture: ook een prima worker placement wat mij betreft. Heeft bij mij net niet dat wauw gevoel dat ik hem heel vaak uit de kast haal op 1 of andere manier.

Scythe: Nog iets minder dan Viticulture vond ik. Het is te lang geleden inmiddels dus ik weet het niet meer precies, maar de herinnering is, mwah, best aardig, maar hoef 'm niet zelf te hebben.

Het Witte Kasteel: 1x gespeeld, beviel wel beter dan de Rode Kathedraal, maar meer potjes zijn nog nodig.

Rest ken ik niet of alleen van naam.
Gebruikersavatar
WTULTC
Elfenkoning
Berichten: 3300
Lid geworden op: ma 01 nov 2010, 19:46
Locatie: Noord-Brabant

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door WTULTC »

We komen aan in de lijst van de meer gevestigde spellen (dacht ik).
Agricola behoeft geen verdere uitleg. Overleven als een boer (letterlijk, want het eten is altijd schaars in dit spel)
Splendor Duel, leuke 2 persoonstwist van het origineel die voldoende onderscheidend is om beide in de collectie te hebben.
Pandemie, voor mij nog steeds het beste coöperatief bordspel (kaartspel is dat uiteraard een ander spel) dat er bestaat. Pandemie rising tide vond ik overigens even goed en thematisch wellicht zelfs beter, maar met de normale Pandemie is het allemaal begonnen.
Spirit Island, geen behoefte aan om deze te leren kennen. Ik weet dat het een coöperatief spel is en van dat genre houd ik wel, maar deze duurt te lang.
Brass; Birmingham, deze heb ik nog maar 1x gespeeld maar ik was daar zeker wel van onder de indruk. Ik hoop deze nog een keertje te spelen. Fijn ook dat de doos dun is.
Vulticulture, nog steeds niet gespeeld en het wekt ook niet gelijk mijn interesse.
Scythe, ooit een keer gespeeld met ervaren spelers en ook nog gewonnen destijds. Voor mij was dat gelijk wel een eenmalige sessie. Duurt te lang.
Het Witte Kasteel, leuk spel maar in dit genre (tijdsduur) zijn er vind ik betere spellen gemaakt. Ik verwacht dat het over een paar jaar als het niet meer zo actueel is uit de lijst is verdwenen want ik vind dit geen blijvertje ondanks dat het is gestegen.
Faraway, hier ben ik heel benieuwd naar en gek genoeg heb ik het overal voorbij zien komen behalve op de een of andere manier nog niet op mijn tafel. Is het de hype waard? En ik snap nog steeds niet waarom er doosjes zijn met verschillende voorkantjes terwijl de inhoud hetzelfde is. Weet iemand dat toevallig?
Dune: Imperium, tsja… langdurig spel. Laat ik aan mij voorbijgaan.

40-31
Gespeeld: 6 (niet: Spirit Island, Vulticulture, Faraway en Dune: Imperium)
In bezit: 4 (Agricola, Splendor Duel, Pandemie en Brass: Birmingham)
In top 20: 1 (Pandemie)

50-41
Gespeeld: 5 (Istanbul, Meadow, Wyrmspan, Hitster en Sea Salt en Paper)
In bezit: 1 (Istanbul)
In top 20: -

60-51
Gespeeld: 5 (Raja's, Qwixx, Scout, Dixit en Patchwork)
In bezit: 5 (Raja's, Qwixx, Scout, Dixit en Patchwork)
In top 20: 2 (Scout en Patchwork)

70-61
Gespeeld: 8 (niet: Pixies, Root)
In bezit: 7 (7 Wonders, Just One, Boonanza, Machiavelli, Regenwormen, De Crew Diepzee en Sagrada)
In top 20: 2 (7 Wonders, in de top 10 en heft zelfs jarenlang op 1 gestaan) en Just One

80-71
Gespeeld: 6 (niet: Clank! Catacombs, Maracaibo, LOTR duel en Leven in de Amazone)
In bezit: 4 (Love Letter, Keer op Keer, Lost Cities, Earth)
In top 20: 1 (Earth)

90-81
Gespeeld: 6 (niet: Lords of Waterdeep, Obsession, Teotihuacan en Planet Unknown )
In bezit: 3 (Codenames, Paleo en Rovers vd Noordzee)
In top 20: -

100-91
Gespeeld: 5 (niet: Hadrian’s Wall, Darwin’s Journey, Underwater Cities, Paladijnen en ttr Legacy)
In bezit: 1 (Andor)
In top 20: -

Totaal
Gespeeld: 41
In bezit: 25
In top 20: 6 (Pandemie, Scout, Patchwork, 7 Wonders, Just One en Earth)
Afbeelding
Gebruikersavatar
Pura Vida
Kardinaal
Berichten: 2857
Lid geworden op: ma 28 jan 2019, 13:40
Locatie: Montezuma

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Pura Vida »

Van de lijst van 40 tot 30 heb ik alleen Dune Imperium niet gespeeld. Agricola is te lang geleden en eigenlijk Pandemie ook. Allebei zijn ze niet meer in huis. Met Spirit Island heb ik ongeveer hetzelfde als wat Peter Hein al mooi heeft verwoord. Lichte spijt misschien dat het de deur weer uit is gegaan, maar aan de andere kant: ik heb het geprobeerd en ik vond het echt niet leuk genoeg helaas.
Wat me begint op te vallen is dat veel ‘ouwe glorie’ c.q. ‘ ouwe meuk’ (doostrepen wat niet van toepassing is) weer aan het stijgen is in de top 100 en enkele stevige modernere toppers aan het dalen zijn. Is dat een soort regressief verlangen naar een ‘goeie ouwe tijd’? Een verlangen dat we tot mijn spijt in de hele maatschappij op tal van onderwerpen een beetje terugzien?
Splendor Duel dan. Geen topnotering bij ons, maar zeker een leuk spel voor twee in een lekker handzaam doosje ook nog. Het origineel speelt trouwens ook prima met twee en heeft als voordeel dat het nét wat soepeler gaat allemaal. Brass: Birmingham is een van onze toppers. De economische interactie is fantastisch in dit spel. Viticulture stond dacht ik ook in onze top 20 dit jaar. Ik ben niet zo van de worker placement, maar deze is ontzettend leuk om te spelen. Thematisch en relaxed en de enorme hoeveelheid bezoekerskaarten houdt het verrassend. Nog een topspel bij ons, intussen meer dan 250x gespeeld, is Scythe. Begint als een strategische grondstoffenpuzzel en eindigt als een bloedspannend tactisch positiespel.
Het Witte Kasteel dan… dat waren toch minstens tien erg leuke potjes. Maar toen was het alweer klaar. Intussen de deur weer uit. Prima spel dat evenwel niet uitblinkt in herspeelbaarheid. Met andere woorden: het werd eigenlijk een beetje saai. Faraway vinden wij erg leuk. Doosje leegschudden en kaarten maar. Naar rechts opbouwen en weer terug naar links de punten tellen. Werkt prima en zijn we nog lang niet zat. In een ‘korte kaartspelletjes top 10’ zou deze zeker een plekje krijgen. Dat was echter niet mijn criterium voor de Spellengek top 100.
Samengevat: mooie lijst met best wel veel ‘eigen toppers’.
Afbeelding
Gebruikersavatar
Alterno
Grote Dienaar
Berichten: 119
Lid geworden op: di 04 okt 2011, 21:33
Persoonlijke Ondertitel: Beroepsouwehoer
Locatie: Apeldoorn

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Alterno »

We komen zo zoetjes aan bij de zwaardere bassen in de lijst. Wat zijn de bespiegelingen?

Gespeeld: 6 (Agricola, Splendor Duel, Pandemie, Spirit island, Viticulture, Faraway).
In collectie: idem.
Op gestemd: 3 (Pandemie, Viticulture, Faraway).

Agricola: indertijd helemaal meegezogen in de hype die heerste toe het spel net uitkwam. Inmiddels is de liefde dusdanig bekoeld dat ik er sterk over denk om deze in de verkoop te doen. De belangrijkste redenen zijn dat je meer bezig bent met het vermijden van minpunten dan het opbouwen van een scoren en het feit dat je gedwongen wordt om te generaliseren i.p.v. te specialiseren. Leuke anekdote: een keer iemand hier 3 uur mee bezig gezien; eindresultaat: 1 punt;
Splendor duel: beter en gemener dan zijn oorspronkelijke meerspeler-voorganger. Komt de laatste tijd niet of nauwelijks meer op tafel, waarschijnlijker doordat er spellen zijn die in mijn spellenkring meer gewaardeerd worden; wat niet wil zeggen dat dit een slecht spel is, integendeel;
Pandemie: als je 'coöperatief'zegt, zeg je 'Pandemie'. Briljant in zijn eenvoud, in het thema (ontwerper dezes moet de Corona-epidemie hebben zien aankomen) en in de nagelbijtende spanning van 'halen we het of halen we het niet?'. De bewering op spellengek.nl dat het eerste coöperatieve spel ('In de ban van de Ring') vergeten zou zijn, ageer ik met klem tegen: staat nog steeds hier in de kast beneden en ligt niet op zolder stof te verzamelen;
Spirit island: de twee uitersten naast elkaar; waar 'Pandemie' lekker weg speelt, is 'Spirit island' een beest van een spel. Voor mij zelfs dusdanig, dat ik een sessie kort na de start heb verlaten, omdat ik verzoop in de mogelijkheden, de tactieken en de complexiteit van hoe we die kl...settlers van ons eiland moesten houden. Op de een of andere manier speel ik deze liever solo dan met medespelers, omdat ik te veel moeite heb om de birdview te hebben qua aanwezige mogelijkheden;
Brass: Birmingham: opnieuw een spel waar ik verre van gebleven ben vanwege de look-and-feel: ik vind de doosopdruk ronduit deprimerend. Over het spel kan ik daardoor dus geen oordeel vellen, maar de nr.1-positie op BoardGameGeek zou wel een indicatie moeten zijn. Mijn vermoeden is dat het een zwaar economisch spel is: ik weet niet of ik daarvoor over te halen ben (misschien één keertje);
Viticulture: een hele goeie workerplacement over een origineel thema (ja, mijn onderbouwing heeft spellengek.nl gehaald). Vooral goed plannen vanwege de scheiding der seizoenen en het proces dat je dóór moet om uiteindelijk punten te scoren (druivenranken planten, druiven oogsten, wijn maken, opdrachten vervullen en daardoor punten scoren). Geluksfactor vanwege de aanwezige actiekaarten zouden mensen storend kunnen vinden, maar mijn ervaring is dat het meestal wel uitmiddelt;
Scythe: Deze zou ik misschien wel eens een keer willen proberen, alhoewel hier ook geldt (mijn mening) dat de doosopdruk wat grauw is en dat de doosopdruk niet waarmaakt wat er belooft wordt (je verwacht toch een spel waarbij grote robots mekaar de tent uit vechten). Een regel die ik er even uit wil lichten, is de volgende: je mag pas een rivier oversteken afhankelijk van het landschap wat aan de overkant ligt; dus bijvoorbeeld van vlakte naar berg mag niet, maar omgekeerd wel. Thematisch vlieg ik hiervan in de gordijnen;
Het witte kasteel: verscheen vorig jaar in de lijst en kon ik geen zinnig woord over zeggen. Dit is in de afgelopen 365 dagen niet veranderd;
Faraway: dit lijkt een simpel spelletje en qua regels is dat het ook, maar het feit dat je eigenlijk achteruit moet denken (geniale ontwerpvondst), maakt dit spel tot een hersenkraker in zakformaat. Dit is wel mijn uitzondering op de regel dat ik meer geïnteresseerd geraak in een spel dat er mooi uitziet, want de illustraties vind ik nogal ... weird;
Dune: imperium: niet heel erg in geïnteresseerd door het science-fiction-/ruimte-thema. Verwacht ook niet dat ik dit snel in mijn spellenkring op tafel zou krijgen, mocht ik ooit eens een exemplaar in bezit hebben: dit komt vooral door het feit dat mijn spellenkring een nogal uitgesproken smaak v.w.b. thema heeft. Dingen als: science-fiction, space, horror, fantasy of goden/geesten zijn over het algemeen not done.

En weer 10 down, 30 to go. Reacties zijn welkom.
Pozman
Jakkiebak!
Berichten: 58
Lid geworden op: vr 10 mei 2013, 14:11
Locatie: Meldert

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Pozman »

Gespeeld: 9
In Bezit: 7

Nooit het gevoel gehad een Duel-versie van Splendor te moeten hebben, aangezien ik Splendor het liefste met 2 speel. Maar moest de kans zich ooit voordoen, zou ik het zeker niet afslaan. Dune: Imperium 1 keer gepeeld, maar vond ik niks aan. Spirit Island was wel een goede co-op, maar omdat hij moeilijk op tafel kwam, hem toch verkocht.
Gebruikersavatar
Bert_
Website beheerder
Berichten: 281
Lid geworden op: ma 12 jan 2015, 17:59

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Bert_ »

Anders dan de vorige 10 heb ik hier nog niet zoveel van gespeeld.
Faraway blijft zelden bij één potje: gewoon heel erg leuk bedacht en veel plezier voor weinig regels.
Nieuwkomers moeten vaak wel even wennen aan het omgekeerd scoren. Goeie voorbeelden tonen bij de speluitleg is geen overbodige luxe.

Viticulture en Agricola zijn klassiekers die ik graag een keertje wil uitproberen - er zijn vast zat bibliotheken of spellenclubs waar dat kan.
Gebruikersavatar
Lord Leuber
Party Animal
Berichten: 430
Lid geworden op: di 27 nov 2012, 14:10
Locatie: Kennemerland

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Lord Leuber »

Alterno schreef: ma 12 mei 2025, 10:59Agricola: indertijd helemaal meegezogen in de hype die heerste toe het spel net uitkwam. Inmiddels is de liefde dusdanig bekoeld dat ik er sterk over denk om deze in de verkoop te doen. De belangrijkste redenen zijn dat je meer bezig bent met het vermijden van minpunten dan het opbouwen van een scoren en het feit dat je gedwongen wordt om te generaliseren i.p.v. te specialiseren.
Precies dit wordt met Veenboeren enigszins opgelost. Dat lijkt misschien eerst niet zo want je moet naast voeden nog meer doen (huis verwarmen), maar in de praktijk werkt het omdat je een extra actie "gratis" krijgt die min of meer een waarde heeft tussen 1/2 en 1 normale actie. Het verwarmen valt vervolgens wel mee en er zijn meer opties om punten te scoren waardoor je meer echt een route kunt kiezen ipv doe allemaal hetzelfde, namelijk alles evenredig.

Dat gezegd zijnde is dit natuurlijk wel in essentie dit:

"ik vind spel X niet zo leuk (meer)"

"oh maar weet je wat je moet doen? Koop meer van dat spel X!!"

Juist ja. En zeker bij Veenboeren is dat helemaal een probleem want hij is volgens mij nog steeds ruimschoots out of print.
Gebruikersavatar
Peter Hein
Burgemeester
Berichten: 1325
Lid geworden op: vr 16 sep 2005, 12:06
Persoonlijke Ondertitel: spellengek
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Amersfoort
Contacteer:

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Peter Hein »

Pura Vida schreef: ma 12 mei 2025, 10:57 Wat me begint op te vallen is dat veel ‘ouwe glorie’ c.q. ‘ ouwe meuk’ (doostrepen wat niet van toepassing is) weer aan het stijgen is in de top 100 en enkele stevige modernere toppers aan het dalen zijn. Is dat een soort regressief verlangen naar een ‘goeie ouwe tijd’? Een verlangen dat we tot mijn spijt in de hele maatschappij op tal van onderwerpen een beetje terugzien?
Ik denk dat hier twee dingen aan de hand zijn:

1) de lijst bestaat altijd voor een groot deel uit aan de ene kant evergreens die gewoon echt goed zijn en telkens weer nieuwe spelers veel plezier opleveren, en aan de andere kant wat zwaardere 'cult of the new'. Die worden voortdurend verdreven door nieuwere vertegenwoordigers van dat genre en verdwijnen na 5-10 jaar weer uit beeld.
2) ik heb de indruk dat de honderden nieuwe inzendingen *gemiddeld* een wat lichtere smaak hebben. Vandaar dat vlotte tussendoortjes ineens weer terugkeren en zware oude spellen nog harder dalen dan ze ander misschien gedaan hadden.
Afbeelding
Gebruikersavatar
Peter Hein
Burgemeester
Berichten: 1325
Lid geworden op: vr 16 sep 2005, 12:06
Persoonlijke Ondertitel: spellengek
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Amersfoort
Contacteer:

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Peter Hein »

Alterno schreef: ma 12 mei 2025, 10:59 De bewering op spellengek.nl dat het eerste coöperatieve spel ('In de ban van de Ring') vergeten zou zijn, ageer ik met klem tegen: staat nog steeds hier in de kast beneden en ligt niet op zolder stof te verzamelen;
Dat geldt ook niet voor mij (het is nog steeds een van mijn favoriete coöps), maar het kwam op minder dan 1% van alle inzending voor. Het doet me pijn, maar zelfs Monopoly kreeg meer stemmen.
Afbeelding
Gebruikersavatar
WTULTC
Elfenkoning
Berichten: 3300
Lid geworden op: ma 01 nov 2010, 19:46
Locatie: Noord-Brabant

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door WTULTC »

Peter Hein schreef: ma 12 mei 2025, 13:36 2) ik heb de indruk dat de honderden nieuwe inzendingen *gemiddeld* een wat lichtere smaak hebben. Vandaar dat vlotte tussendoortjes ineens weer terugkeren en zware oude spellen nog harder dalen dan ze ander misschien gedaan hadden.
Dit weet ik wel zeker. Ik heb een beetje reclame gemaakt voor je lijst bij een vrij nieuwe spellenclub waar over het algemeen toch wel mensen komen die lichtere spellen spelen. Ook mijn neef (komt hier ook wel eens) heeft denk ik de link doorgestuurd naar zijn spellenclub en die club mensen spelen al helemaal vrij lichte spellen heb ik van hem begrepen.
Afbeelding
Gebruikersavatar
siepie
Stamhoofd
Berichten: 591
Lid geworden op: za 06 feb 2010, 16:27
Persoonlijke Ondertitel: Teveel te spelen!
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Beneden de rivieren
Contacteer:

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door siepie »

Van deze 10 heb ik er maar liefst 6 in de kast staan. Alleen daarvan heb ik er dan weer slechts 3 ook gespeeld.

Pandemie
Wel een favoriet, als ik mij niet vergis onze ontdekking in coöperatief spelen. Speel deze graag, maar helaas weinig. We hebben ook Rising Tide, ook erg goed en lekker thematisch ook.

Splendor Duel
Toen we op zoek waren naar de beste spellen voor 2 spelers was dit 1 van de aanraders. En dat was terecht, heerlijk spel. Ik ken de gewone versie van Splendor niet, dus daar kan ik geen vergelijk mee maken. Maar ik ben dol op spellen waarbij je een motortje op bouwt met je kaarten.

Het Witte Kasteel
Nog niet vaak gespeeld. Ik vind het een leuk spel, maar kan er nog niet een heel goed oordeel over geven. Ik vond wel dat ik te weinig tijd had om alles te doen, spel was te vroeg afgelopen.

Verder al jaren in huis Agricola die nog steeds niet op tafel is gekomen, omdat we bang waren dat we die te lastig zouden vinden. Maar goed ondertussen wel al lastigere spellen gespeeld misschien. Dus deze moeten we nu echt eens gaan spelen.

En sinds vorig jaar Spirit Island die we heel kort op Zuiderspel probeerde. Ik zie hier misschien wel meer tegenop dan tegen Agricola.

En recent Viticulture aan de collectie toegevoegd.

Faraway wel gespeeld, maar kon me niet zo bekoren.

Ik ben op zich wel benieuwd naar Brass Birmingham om een keer te spelen.
Afbeelding
Gebruikersavatar
Martyn F
Spelauteur
Berichten: 246
Lid geworden op: do 22 nov 2007, 12:59
Persoonlijke Ondertitel: Bordspelauteur
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Helmond

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Martyn F »

Ik vind Brass echt gaaf. Vooral omdat je, als je wilt winnen, juist ook gebruik moet maken van wat andere spelers bieden. Daarmee help je die ander natuurlijk ook. Dus het gaat erom dat jij net iets meer daarvan profiteert dan de ander. Dat is een leuke uitdaging.
Martyn F
Board game designer
Annemie80
Sojaboon
Berichten: 29
Lid geworden op: za 05 nov 2022, 17:33

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Annemie80 »

Agricola en Pandemic gespeeld, maar beiden mogen van mij vertrekken. Agricola vind ik echt een gevecht, je kan niks en moet vanalles, niet relaxed. Pandemic, tja, het coöperatieve gaat bij ons niet zo lekker, 1 persoon bepaalt en de rest voert uit. Niet mijn soort spel.

Faraway daarentegen stond op mijn lijstje. Het lijkt zo simpel, maar zie maar eens een goede score te maken. Blijft leuk.
Gebruikersavatar
Martyn F
Spelauteur
Berichten: 246
Lid geworden op: do 22 nov 2007, 12:59
Persoonlijke Ondertitel: Bordspelauteur
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Helmond

Re: Spellengek top 100: 31-40

Bericht door Martyn F »

Agricola is inderdaad een soort gevecht ja. Vooral jezelf inhouden en niet telkens weer kleine hoeveelheden grondstoffen pakken. Maar ook niet teveel weggeven aan anderen.

Daar moet je van houden.
Martyn F
Board game designer
Plaats reactie