Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Vanavond maakte de jury van de Nederlandse Spellenprijs (NSP) de nominaties voor beste spellen van 2023 bekend.
De NSP mag beschouwd worden als een kwaliteitslabel voor bord- en kaartspellen op de Nederlandse markt en wordt gekozen door een vakjury van twaalf speldeskundigen. Uit meer dan honderd bord- en kaartspellen die de voorbije nominatieperiode in het Nederlands verschenen zijn, nomineerde de jury in drie categorieën telkens drie spellen. Bij de selectie werd gekeken naar kwaliteit, spelplezier en originaliteit. De organisatie van deze Nederlandse Spellenprijs vindt plaats onder auspiciën van Ducosim.
Sinds een aantal jaren wordt de NSP opgedeeld in drie categorieën:
De Nederlandse Spellenprijs – Familie.
Dit zijn familiespellen geschikt voor een groot publiek en voor gezinnen met kinderen vanaf acht jaar, afhankelijk van de spelervaring.
De Nederlandse Spellenprijs – Kenners.
Een selectie spellen voor spelers die een spel kunnen appreciëren met wat langere spelregels, in ongeveer een kwartier uit te leggen, en met een spelduur tot anderhalf uur.
De Nederlandse Spellenprijs – Expert.
In deze categorie beoordeelt de jury spellen voor spelers met meer spelervaring.
Op zaterdag 28 oktober maakt de jury de uiteindelijke winnaars van de NSP 2023 bekend en zullen de winnaars gehuldigd worden.
De genomineerden in de categorie Nederlandse Spellenprijs – Familie:
De Betoverde Torens – HOT Games
spelauteurs: Michael Kiesling en Wolfgang Kramer
aantal spelers: 2 tot 6
leeftijd: vanaf 8 jaar
spelduur: 30 minuten
Splendor Duel – Space Cowboys
spelauteurs: Marc André en Bruno Cathala
aantal spelers: 2
leeftijd: vanaf 10 jaar
spelduur: 30 minuten
Wonder Woods – Blue Orange
spelauteur: Eli Thomas Wolf
aantal spelers: 2 tot 5
leeftijd: vanaf 8 jaar
spelduur: 15 minuten
De genomineerden in de categorie Nederlandse Spellenprijs – Kenners:
Flamecraft – White Goblin Games
spelauteur: Manny Vega
aantal spelers: 1 tot 5
leeftijd: vanaf 10 jaar
spelduur: 60 minuten
Heat – Days of Wonder
spelauteurs: Asger Harding Granerud en Daniel Skjold Pedersen
aantal spelers: 1 tot 6
leeftijd: vanaf 10 jaar
spelduur: 60 minuten
Wolven – 999 Games
spelauteurs: Ashwin Kamath en Clarence Simpson
aantal spelers: 2 tot 5
leeftijd: vanaf 14 jaar
spelduur: 75 minuten
De genomineerden in de categorie Nederlandse Spellenprijs – Experts:
Ik vind Splendor Duel een geweldig spel, maar deze nominatie botst met het volgende nominatiecriterium van de NSP: Het betreft een “nieuw” spel, het spel is geen aanpassing of bewerking van een reeds in Nederland uitgegeven spel.
Je kunt er niet omheen dat Duel een bewerking is van Splendor.
Mooie waardering voor Keep Exploring Games. Ik hoop dat de jury dit volgende maand omzet in winst.
Erwin schreef:
Ik vind Splendor Duel een geweldig spel, maar deze nominatie botst met het volgende nominatiecriterium van de NSP: Het betreft een “nieuw” spel, het spel is geen aanpassing of bewerking van een reeds in Nederland uitgegeven spel.
Je kunt er niet omheen dat Duel een bewerking is van Splendor.
Mooie waardering voor Keep Exploring Games. Ik hoop dat de jury dit volgende maand omzet in winst.
Ben ik niet met je eens. Met aanpassing of bewerking bedoelen ze meer een 2nd edition met wat aanpassingen of het uitgeven van exact hetzelfde spel met ander thema.
Splendor Duel is zo wezenlijk anders in regels dat het zeker verdient niet uitgesloten te worden daarom.
Ben benieuwd naar jouw mening: zou Caverna van jou genomineerd kunnen worden wetende dat Agricola er al isntoenndie uitkwam?
lordyazos schreef:
Familie kies ik voor wonder woods.
Wonder woods? Geen Splendor duel? Je eigen waarderingen vertellen een ander verhaal. Ikzelf vond Wonder woods zo matig dat ik me echt afvraag of de juryleden dit spel vaker dan één keer gespeeld hebben.
Je kunt natuurlijk nooit iedereen helemaal tevreden stellen, ik vind dat de jury drie mooie lijstjes heeft opgesteld. Bij de expertspellen hadden Iki en Planet B niet misstaan, die waren vast gedeeld vierde en misten op de tiebreaker de top-3
Splendor Duel vind ik meer dan alleen een heruitgave met een lichte bewerking, al is het verschil natuurlijk wel veel kleiner dan tussen bijvoorbeeld 7 Wonders en 7 Wonders Duel, (maar groter dan tussen twee willekeurige Ticket to Ride kaarten). Past dus prima op de lijst en zou ik een verdiende winnaar vinden.
Bij de gevorderde spellen gaat mijn voorkeur uit naar Wolven, bij de expertspellen stem ik blanco. Bitoku en Marrakesh zijn onderhoudend, maar ook een beetje dertien-in-een-dozijn puntensalades die we vrij snel vergeten zullen zijn. Sleeping Gods heb ik nog niet gespeeld, ik ben wel erg benieuwd.
Peter Hein schreef:
Splendor Duel vind ik meer dan alleen een heruitgave met een lichte bewerking, al is het verschil natuurlijk wel veel kleiner dan tussen bijvoorbeeld 7 Wonders en 7 Wonders Duel, (maar groter dan tussen twee willekeurige Ticket to Ride kaarten). Past dus prima op de lijst en zou ik een verdiende winnaar vinden.
De desbetreffende regel werd vroeger grammaticaal en strikt toegepast (en was de kwalificatie 'lichte' niet relevant). Als de NSP 'm aldus verwoord op de website laat staan, is ook een rijke en vernieuwende bewerking als Splendor Duel discutabel.
Wellicht is het tijd de criteria op te poetsen, zodat een bewerking met voldoende nieuwe elementen zonder discussie op de nominatielijst kan.
lordyazos schreef:
Familie kies ik voor wonder woods.
Wonder woods? Geen Splendor duel? Je eigen waarderingen vertellen een ander verhaal. Ikzelf vond Wonder woods zo matig dat ik me echt afvraag of de juryleden dit spel vaker dan één keer gespeeld hebben.
Ik zie splendor duel eerder als kennerspel Zit toch wel wat meer in dan in wonderwoods. Wonder Woods is een echt familiespel.
Familiespel is maar net waar de jury de doorslag aan gaat geven. Gaan ze voor meer spelers en vrij luchtig dan gaat het De betoverende torens worden. Mag het toch een spel met meer tactiek zijn en 2 persoons spel dan Splendor duel. Echter bij een familiespel denk ik eerder aan een spel voor meerdere personen dan 2 vandaar mijn voorkeur voor De betoverende torens. Daar heb ik aardig wat lol al mee gehad.
Kenners vind ik een lastige. Wolven heb ik niet gespeeld en bij Flamecraft had ik het gevoel dat het spel niet eerlijk eindigd voor iedereen. Heat vond ik lekker, maar ook dat spel heeft een onbevredigend einde omdat uit de bocht (vervuilende kaarten) op het laatst toch niet uitmaakt kun je gerust de laatste bocht te hard rijden.
Expert spellen heb ik allemaal niet gespeeld.
@ Erwin, Splendor duel is vernieuwend en totaal anders dan de gewone Splendor. Had je het spel een andere naam gegeven zoals bijv Diamonds duel dan was het waarschijnlijk ook genomineerd.
Een spel wat bijv niet genomineerd mag worden is het recent uitgebrachte Bokkenschieten. Dat is letterlijk een heruitgave van 999Games.
WTULTC schreef:
Heat vond ik lekker, maar ook dat spel heeft een onbevredigend einde omdat uit de bocht (vervuilende kaarten) op het laatst toch niet uitmaakt kun je gerust de laatste bocht te hard rijd.
Hoe bedoel je dat? Want als je uit de bocht vliegt haal je de bocht namelijk niet, ook in de laatste bocht voor de finish. Je finished dan dus niet.
Splendor Duel en Wolven zouden mooie winnaars zijn. De expertspellen in deze lijst heb ik niet gespeeld. Ik had eigenlijk wel Iki of Burggraven in dit lijstje verwacht. Maar niet dus.