Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Heb je een leuk onderwerp over spellen wat nergens lijkt te passen?
Hier kun je het kwijt.

Moderators: Standaard moderators, Ereleden, Website beheerders

Gebruikersavatar
Ugur
Caballero
Berichten: 723
Lid geworden op: vr 03 jul 2009, 13:11
Persoonlijke Ondertitel: Lord of Complaints
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Hoofddorp
Contacteer:

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Ugur »

Lord Leuber schreef: ma 01 dec 2025, 14:16 Tot slot nog de uitbreiding die het spel slechter maakt. Wij vonden dat bij Stenen Tijdperk. Het is inmiddels lang geleden, maar volgens mij kwam er een soort extra materiaal wat je ook als joker kon gebruiken. Dat verminderde de spanning, interactie en spelplezier aanzienlijk. We hebben sindsdien nog best veel Stenen Tijdperk gespeeld, maar de uitbreiding is na 1-2 keer nooit meer ingezet.
Dat is misschien een leuk idee voor een apart draadje! Ik kan er zelf een paar noemen, maar ben ook benieuwd naar de ervaringen van anderen. Ik zal er zo een starten.
Justice, like lightning, ever should appear to few men's ruin, but to all men's fear.
Dennis77
Veenboer
Berichten: 191
Lid geworden op: wo 16 okt 2024, 17:37

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Dennis77 »

Soms kan een uitbreiding een spel beter in balans brengen. Toen ik deze mogelijkheid las, dacht ik meteen aan Living Forest. Toen we alleen nog het basisspel hadden, vond ik het spel minder goed gebalanceerd. Het leek er op dat vrijwel altijd iemand won door vuur te blussen. Ook omdat er gewoon veel vuur beschikbaar is als je graag kaarten koopt. Maar met de Kodama uitbreiding lijkt het meer gebalanceerd. Ineens gebeurde het vaker dat iemand won met één van de andere win-condities. Dit maakte het wel gevarieerder en nodigde ook uit om voor een van de andere opties te gaan.
Gebruikersavatar
Bart
Beheerder
Berichten: 7106
Lid geworden op: ma 12 sep 2005, 22:51
Persoonlijke Ondertitel: Nou moe!
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Sint-Truiden - BE

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Bart »

Lord Leuber schreef: ma 01 dec 2025, 14:16 Er is volgens mij een paar jaar terug zelfs een "competitie" geweest op het forum (polls) met kies de beste uitbreiding. Ik ben wel vergeten wie er gewonnen had.
Gelijk heb je: De beste speluitbreiding - De Winnaars in 2022.
Afbeelding
Gebruikersavatar
Bart
Beheerder
Berichten: 7106
Lid geworden op: ma 12 sep 2005, 22:51
Persoonlijke Ondertitel: Nou moe!
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Sint-Truiden - BE

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Bart »

Een aantal onderwerpen uit onze archieven - specifiek naar speltitels:

Afbeelding
Gebruikersavatar
Bart
Beheerder
Berichten: 7106
Lid geworden op: ma 12 sep 2005, 22:51
Persoonlijke Ondertitel: Nou moe!
Zichtbare ondertitel: Persoonlijk
Locatie: Sint-Truiden - BE

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Bart »

En ook deze oudere draadjes sluiten aan bij de vraag naar relevantie van uitbreidingen:
Afbeelding
Gebruikersavatar
Lord Leuber
Party Animal
Berichten: 430
Lid geworden op: di 27 nov 2012, 14:10
Locatie: Kennemerland

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Lord Leuber »

Ik had het niet teruggelezen eerder maar gelukkig zie ik de nodige consistentie bij mezelf. :P
De stokpaardjes Cuba en Veenboeren komen voorbij en de Stenen Tijdperk uitbreiding vond ik toen ook al niks.
Ook zie ik volgens mij dat mijn aanname (in het andere topic van deze week over slechte uitbreidingen) dat De Katapult een goede remedie tegen completitis was bij jou (Bart) inderdaad zo gewerkt heeft! :lol:
Ik had ervoor gezorgd dat deze als meme meedeed aan de competitie, maar er heeft zelfs nog 1 iemand anders op gestemd! :o

German Railroads kom ik ook nog tegen, het aardige is dat die wat mij betreft in beide topics past. Het "German" gedeelte als uitbreiding die je er prima bij kan hebben en een leuke specialisatie introduceert met de bordjes die je aan je spoorlijnen toevoegt. Op zich geen must hoor, maar wel een leuke meerwaarde.
Tegelijkertijd zit kolen ook in dezelfde doos en kan daar wat mij betreft blijven. De kolen zelf zijn niet echt een interessante toevoeging aan het spel, maar vooral de ronde minder die je speelt stoorde mij.
Gebruikersavatar
Lord Leuber
Party Animal
Berichten: 430
Lid geworden op: di 27 nov 2012, 14:10
Locatie: Kennemerland

Re: Uitbreidingen: voegen ze eigenlijk wel iets toe?

Bericht door Lord Leuber »

Het leuke van dit soort topics is dat het mij vaak inspiratie oplevert om een spel weer eens te pakken. Gisteravond was dat Cuba, uiteraard (OT) met de uitbreiding erbij, die in dezelfde doos erbij zit (want een minder aspect aan El Presidente is wel dat het in nog eens hetzelfde formaat doos komt, een van de weinige uitbreiding dozen die ik in de papierbak heb gemikt - maar daar wil ik het liever niet over hebben).

Cuba is vroeger (volgens mij) vaak vergeleken met Puerto Rico: de setting, plantages op je spelersbordje, schepen die je moet leveren, en vooral natuurlijk de rollen. Maar de rollen spelen in Cuba toch echt heel anders omdat je niet een rol kiest die iedereen gaat doen, je gaat hem alleen zelf doen. Dat maakt de afweging iets meer worker placement achtig ("wat wil ik voordat de ander het blokkeert") en minder "wat kies ik zodat ik er veel aan heb en de anderen daar nu weinig mee kunnen". Wel is het daardoor zo dat je elkaar met sommige rollen minder tegenkomt; zeker bijvoorbeeld de arbeider heeft geen directe impact op de opties van de andere speler(s), vergeleken met een burgemeester, waar je plekken op schepen vult die de ander misschien ook had willen hebben. De arbeider maakt natuurlijk wel opties beschikbaar voor jou, waar andere(n) op moeten reageren. Als in: je kunt nu dat gebouw maken of dat schip leveren.

Voordat een moderator dit afkapt omdat het helemaal niet over uitbreidingen gaat, juist hier voegt de uitbreiding een leuk extra element toe. In tegenstelling tot de rollen, waar elke speler altijd dezelfde vijf beschikbaar heeft, is het bij de extra actiekaartjes weg is weg. Dus je moet echt afwegen hoe graag je sommige wilt voordat ze weggekaapt worden. Of juist andersom - als je eerst je normale rollen speelt, heb je misschien niet de eerste keus uit deze acties, maar kun je wel precies bepalen waar de auto terecht komt. Door bijvoorbeeld een minder interessante actie te kiezen maar daardoor wel alle wetten te laten aannemen. Of een move als pak startspeler, wissel boot 1 en boot 2, de nieuwe boot 2 wordt volgende ronde boot 3 en daar had ik nou net alle vijf de spullen voor staan in de opslag voor een mooie 15-punter. Hypothetisch dan :P . Die dynamiek, wanneer kies ik een actiekaartje of een normale rol, is echt heel leuk wat mij betreft.
Tegelijkertijd (zoals ik eerder al postte) kun je met de extra twee rondes een gebouwen strategie verder uitwerken en je gebouwen echt meer gebruiken om er voordeel uit te halen, ook nog geholpen door de extra actie om een gebouw voor 1 munt te gebruiken.

Conclusie: El Presidente voegt iets toe. Zonder is Cuba ook prima hoor, maar meer een zeventje denk ik op mijn schaal. Maar ik speel het niet meer zonder. Had het spel altijd zo verkocht moeten worden? Misschien wel. Het is natuurlijk wel langer en iets complexer zo (en er zijn zeker een paar AP momentjes geweest gisteravond). Eigenlijk zou het denk ik opgelost moeten zijn door een basis en gevorderden versie in dezelfde doos, wat je ook wel vaker ziet. Maar dan was dit relaas wel off topic geweest natuurlijk.
Plaats reactie